Rekonstrukce ekonomicky I.: Praktické tipy, které ušetří váš rozpočet

Rekonstrukce je nákladná záležitost. Přesto existuje celá řada způsobů, jak můžete výdaje minimalizovat. My pro vás máme první várku praktických tipů, které vám ušetří nemalou částku.

 

 

První porce konkrétních tipů na to, jak na rekonstrukci ušetřit je tady. Inspirujte se a rekonstruujte chytře. Plánujte, pečlivě vybírejte, důsledně se připravte, zbytek už bude hračka.

 

Plán je vše, co potřebujete

Vše se odvíjí od dobrého plánu. Nejen úspěch celé renovace, ale i výsledná částka všech vynaložených nákladů. Proto byste rekonstrukci neměli začít smlouvou se stavební společností nebo nákupem, ale podrobným plánem projektu, včetně všech potřeb a priorit.

Veškerá rozhodnutí budou něco stát, proto věnujte pozornost tomu, jaká konkrétní řešení a materiály volíte. Důkladným plánem se totiž vyhnete i případným následným opravám či změnám, které bývají nákladné.

Kromě náčrtu svých představ, věnujte čas také podrobnému odhadu nákladů na rekonstrukci. Můžete pak hned na počátku zjistit, že na některou položku připadá příliš vysoká částka, a přitom se nejedná o vaši prioritu. Náklady tak lépe rozložíte, případně budete hledat jiné a levnější řešení. Zároveň do odhadu nákladů zahrňte i finanční rezervu, přece jenom nelze předvídat vše.

I v případě, že dojde na problémy, změny a zádrhely vám pomůže držet se vaší představy a původního plánu. Ochrání vás to před zbrklými rozhodnutími, která mohou stát peníze, se kterými jste nepočítali. Před jakýmkoliv rozhodnutím se tedy vraťte ke svému plánu a v klidu promyslete další kroky. Popřípadě sáhnete do finančních rezerv, se kterými jste na začátku do budgetu počítali.

 

 

Stavební firma a jiní dodavatelé?

 Plánování ovšem zahrnuje i výběr konkrétních dodavatelů a stavební firmy. Nezapomeňte na pečlivý průzkum trhu, ověřte si a porovnávejte ceny. Extrémně důležité jsou také recenze, které byste rozhodně neměli podcenit. Opravdu si nechcete najmout někoho, kdo se neustále vymlouvá, má na všechno dost času a nekomunikuje.

Věnujte proto pozornost třeba i menším společnostem a stavebním firmám, které budou mít pravděpodobně nižší ceny za současně vysoké kvality služeb. Dejte si ale pozor na to, že to nejlevnější nemusí být vždy to nejlepší, někdy je zkrátka lepší zaplatit více za tým skutečných odborníků. Nechcete se dočkat nevzhledného výsledku kvůli nesprávně provedené práci, kterou budete muset opravit a znovu zaplatit.

 

Nakupujte chytře

 Při nákupu materiálů a vybavení se vyplatí sledovat výprodeje a slevové akce ve stavebninách a obchodech s nábytkem.

Tipy:

  1. Zaregistrujte se na webových stránkách výrobců stavebních materiálů, obchodů s nábytkem a dostávejte do pošty pravidelně informace o speciálních nabídkách, slevových kódech, akcích a výprodejích.
  2. Staňte se součástí věrnostních programů. Ty vám mohou přinést mnoho výhod.
  3. Nakupujte veškeré materiály s možností vrácení. Přece jenom vám mohou některé materiály, jako keramické dlaždice nebo plovoucí podlahy zbýt. Můžete je potom hravě vrátit.
  4. Dopravu? Díky, nechci. I to je položka, na které lze jednoduše ušetřit. Minimalizujte náklady na dopravu prostřednictvím vlastního odvozu anebo nakupujte všechny produkty v jednom obchodě. Jedna dovážka velké zásilky bývá levnější než několik zásilek s menším množstvím produktů z různých obchodů.

Při výběru materiálů myslete i na kvalitu. Někdy se vyplatí investovat do odolných materiálů, které vydrží roky, než vybírat levnější, které budete muset brzy měnit. Například je nesmyslné používat mrazuvzdorné obklady do koupelny, kde postačí klasické nástěnné obklady. Nižší cena za stavební materiály, obklady, dlažby, podlahové krytiny, lišty, barvy, vybavení, nábytek a dekorace totiž nemusí znamenat nižší kvalitu.

 

 

Na čem dalším v rámci renovace lze ušetřit? To vám prozradíme ve druhém díle.