Jak na stylový úložný prostor jednoduše a efektivně

V malém bytě je efektivní uspořádání věcí zásadní, ale není důvod, proč by úložná řešení nemohla být zároveň elegantní. Jak kombinovat chytrý design s funkčností a proměnit i ten nejmenší prostor v organizovaný a příjemný domov.

 

 

Život v menších bytech přináší výzvy s úložným prostorem, ale kreativní řešení mohou udělat zázraky. Máme pro vás tipy, jak i omezený prostor využít na maximum. Díky inovativním nápadům si doma udržíte pořádek i styl.

 

Bez vyklízení to nepůjde

Prvním krokem, který byste rozhodně neměli přeskočit je vyřazení věcí, které vám již neslouží a nevyužili jste je během posledních 6 měsíců. To je pomocné pravidlo, které by vám mělo pomoci rozloučit se i s těmi položkami, u kterých váháte.

Odstraněním těchto věcí učiníte první krok k vytvoření dalšího prostoru v bytě. Přece jenom čím méně věcí budete mít v bytě, tím vzniká více příležitostí pro další skladování. Čas třízení využijte navíc k zapisování si položek, které vám v domácnosti chybí, od povlečení po utěrky. Zvládnete tak dva body v jednom.

 

Multifunkční nábytek

Každý jeden kus nábytku, pro který se do svého domova rozhodnete, je nanejvýš klíčový. Ať už postel, konferenční stolek nebo postel, vše zabere ve vašem bytě svůj prostor, kterého nemusí být nazbyt. Proto je důležité přemýšlet kreativně a rovnou hledat způsoby, jak optimalizovat prostor a ušetřit nějaké místo.

Skvělý je proto výběr více účelového nábytku, jako je:

  • Židle jako noční stolek
  • Psací stůl jako otevírací úložný prostor
  • Nábytek s vestavěným úložným prostorem – konferenční stolky se zásuvkami, postele s úložným prostorem pod postelí
  • Parapety jako police

 

 

Maximální využití vertikálního prostoru

V malých bytech je klíčové efektivně využít také vertikální prostor. I když zde nemusí být místo pro rozměrné skříně, můžete prostor na stěnách proměnit v praktické úložné zóny.

Plovoucí police jsou skvělým řešením, jak vystavit knihy, dekorace nebo rostliny a uvolnit místo na podlaze. Háčky na stěnách zase usnadní organizaci vstupního prostoru a poskytnou místo pro zavěšení kabátů, tašek nebo klobouků.

Skvělým tipem pak je pegboard – perforovaná tabule, která umožňuje připevnit háčky, košíky a další úložné doplňky. Hodí se nejen do kuchyně pro ukládání nádobí, ale také do pracovny, kde pomáhá s organizací nářadí a kancelářských potřeb. Pegboard navíc snadno přizpůsobíte vlastním potřebám a prostoru.

 

Falešný strop, plus patro nebo pódium, na kterém se nekoncertuje

Využít můžete i dveře nebo prázdné stěny pomocí háčků a poliček, kde lze skladovat každodenní potřeby. Pokud máte vysoké stropy, vyplatí se zvážit instalaci falešného stropu ve vstupní chodbě, kam lze uložit sezónní věci. Pomocí schůdků, které mohou sloužit i jako úložný prostor, se pak k těmto věcem velice snadno dostanete.

V ložnici s vysokými stropy je naopak možné vybudovat patro na spaní, pod nímž vznikne prostor například pro pracovnu nebo skříň. Využití celé jedné stěny pro vestavěnou šatní skříň zajistí dostatek úložného místa bez zahlcení pokoje.

O vyvýšené podlaze už jste slyšeli? Ta může skvěle posloužit jako oddělovací prvek například kuchyně od obývacího pokoje, stejně tak poslouží ale i v ložnici nebo předsíni. A dá zároveň vzniknout novému úložnému prostoru pro výsuvné šuplíky, kam můžete uschovat cokoliv, od sportovních potřeb až po sezónní oblečení.

 

Boxy, koše, skříňky a co dál?

Když chcete udržet svůj domov přehledný a zároveň stylový, jsou skvělým pomocníkem boxy, skříňky a proutěné koše. Uvnitř interiéru mohou boxy nebo skříňky působit nejen funkčně, ale i esteticky. V chodbě poslouží lavice s úložným prostorem, kde snadno uložíte boty, deštník nebo vodítko na psa.

V koupelně, která je často nejmenším prostorem v domácnosti, pomůže umyvadlová skříňka pro uložení čisticích prostředků nebo zrcadlová skříňka, která bezpečně skryje lékárničku.

Proutěné koše představují všestranné řešení, ať potřebujete narychlo uklidit nebo dlouhodobě zorganizovat prostor a najít místo věcem, které ho doposud neměly.